Charakteristika celulitidy

Celulitida je popisována jako pomerančová kůže, který trápí více jak 90% žen.

Na vzniku celulitidy se podílejí dva faktory – nedostatečná činnost krevního oběhu

a  lymfatického systému a tzv. volné radikály.                                                               

Celulitida je ovlivňována celou řadu dalších faktorů:

Krevní oběh a lymfatický systém:

-          Krevní oběh zásobuje organismus kyslíkem, zatímco lymfatický systém odvádí z těla toxiny a produkty metabolismu. Partie postižené celulitidou vykazují nedostatečnou činnost obou těchto oběhových systémů.

-          V případě pomalého krevního oběhu nejsou buňky dostatečně zásobovány kyslíkem a shlukují se dohromady.

-          Při nedostatečné funkci lymfatického oběhu, lymfatická tekutina také tuhne a vytváří silná vlákna, která se  pod povrchem kůže spojují s kolagenovými vlákny. Takto postupně vznikající silná vlákna tlačí na povrch kůže a tvoří čím dál zřetelnější hrbolky.

-          Pomalý krevní oběh a nedostatečně fungující lymfatický systém způsobují zadržení tekutiny na mnohem delší dobu, než je nutné. Na tukové buňky je je tak vyvíjen tlak silných a tuhých vláken, což má za následek  - pomerančovou kůži.

 Nadváha:

-          Nadváha českých žen dosahuje 70% .

Kouření:

-          Kouření nezpůsobuje vznik celulutidy, ale každé vdechnutí cigaretového kouře způsobuje v těle rozvoj tzv. volných radikálů.

Stres:

-          Stres je hlavní příčinou přibírání na váze. Stresovéí situace zvyšují hladinu kortizol, což je velký aktivátor chuti k jídlu.

Pohyb:

-          Pohybová nečinnost přispívá k rozvoji celulitidy. Čím méně se pohybujeme, tím méně kalorii spalujeme. Tato nečinnost zpomaluje cirkulaci krve a lymfy v organismu.

Hormóny, káva, opalování, nesprávné stravovací návyky, cukr, sůl…..