Destero pro bezpečné cvičení

Desetaro zásad pro bezpečné cvičení

Vážení klienti,

součástí kurzu snižování nadváhy, který jste se rozhodli absolvovat, je hodina pohybové aktivity – cvičení. Chceme, aby pro vás bylo příjemné a především bezpečné. Proto jsme se rozhodli sestavit toto Desatero zásad pro bezpečné cvičení. Věnujte jeho přečtení pozornost a při cvičení jej mějte neustále na paměti. Děkujeme. 

  1. V kurzu snižování nadváhy budete navštěvovat cvičení aerobního charakteru, které je uzpůsobeno těm, kdo se cvičením začínají a mají pár kilogramů navíc. Cvičení je doplněno o posilování, strečink a relaxační cvičení.
  2. Během cvičení přesně dbejte pokynů instruktorky. Jestliže trpíte vysokým krevním tlakem, prodělali jste infarkt myokardu, máte diabetes, jste po onkologické léčbě či máte jiné závažné onemocnění, které může způsobit zdravotní problémy během cvičení, oznamte to instruktorce. Upozorněte cvičitelku také na případná pohybová omezení, která máte doporučena lékařem. 
  3. Jestliže se užívá ve cvičení pomůcek (např. velkých míčů), nepodceňujte pokyny instruktora, jak s nimi zacházet.
  4. Budete-li používat posilovací gumy, zkontrolujte před započetím cvičení, zda jsou nepoškozené (nenatržené). Pokud pro Vás bude cvičení s gumičkami velkou zátěží, můžete ji kdykoli během cvičení odložit. Použití gum zkonzultujte s lékařem v případě výskytu křečových žil. Nebývají v tomto případě doporučovány.
  5. Cvičit byste měli v pohodlném oblečení, které dobře saje pot. Boty by měly být pevné, pohodlné, správné velikosti a neměly by mít černou podrážku – pořiďte si boty do tělocvičny – často označované jako „In door“.. Vhodné je i to, aby bota zpevňovala kotník a měla některý ze systému odpružení (vzduchové komory). Není možné cvičit bez bot nebo ve cvičkách, sandálech apod.!!!!! Do bot noste ponožky správné velikosti. Na obutí a ponožkách nešetřete  - kvalita se rozhodně vyplatí.
  6. Při cvičení byste měli zpozornět, pokud na sobě sledujete některý z těchto příznaků:

       - bolest na hrudi, která se může jevit jako svíravá, pálivá, ostrá, tupá (většinou zabírá větší         plochu, ne jako např. píchání špendlíkem)

          -  výraznou, nepřiměřenou dušnost

             - pocity nepřiměřeného bušení srdce, může být popisováno jako „srdce až v krku“, pocity   „vynechání“ srdce

         -  pocit na omdlení, slabost, mžitky před očima, výpadky zorného pole, pocit na zvracení

-  v případě, že jste diabetik a pociťujete příznaky počínající hypoglykémie

 

 

V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ IHNED UPOZORNĚTE INTRUKTORKU!!!!

 

 

  1. Během cvičení dodržujte pitný režim. Cvičitelky dělají tak zvané „pitné pauzy“, ale  máte-li potřebu pít, učiňte tak kdykoli během cvičení.
  2. Na cvičení byste neměli nosit delší řetízky, řetízky s ostrými přívěsky či korále. Doporučujeme odložit i hodinky a náramky.
  3. Kabelku a cenné věci (mobil, šperky) nenechávejte v šatnách, ale berte si je do tělocvičny s sebou.
  4. Cvičte tak, abyste z pohybu měli radost, přinášel Vám pozitivní pocity, mezi které jistě patří i dávka „příjemné“ únavy. Pohyb by se měl stát přirozenou součástí života, protože pomáhá řešit spoustu zdravotních problémů. Začínejte s menší zátěží (bez posilovacích pomůcek s případnými pauzami) a zátěž zvyšujte až ve chvíli, kdy jste si jisti, že ji zvládnete. Není dobré se přeceňovat, ale ani podceňovat.

 

Děkujeme, že jste přečtení tohoto Desatera zásad pro bezpečné cvičení věnovali pozornost!